kostel sv. Jana Křtitele

Kliknutím mapku aktivujete
Logo kostel sv. Jana Křtitele
O místu:

Kostel sv. Jana Křtitele v Havířově-Prostřední Suché se nachází na kopci poblíž ulice U Pošty. Jeho historie se začala psát před 145 lety. Byl postaven v roce 1876 jako jednolodní budova s věží v novorománském slohu místo téměř sto let starého dřevěného kostela. V jeho bezprostřední blízkosti je kámen s pamětní deskou v místě první české školy z roku 1787.

Na současný stav kostela i jeho okolí se podepsaly důlní vlivy. Cílem farníků je pomocí sbírek, které probíhají každou 3. neděli v měsíci, zabránit jeho dalšímu úpadku. Kostel už je z poloviny podřezán, aby se zabránilo vzlínání vlhkosti do stěn, byla zrenovována nová střecha, která utrpěla při vichřici. Plány farníků jsou však ztíženy častou změnou správy farnosti, u níž se vystřídali kněží z Horní Suché, Těrlicka, Havířova, Karviné. Od letošního července byla předána správa kněžím z farnosti Havířov.

Nejbližší události v místě (rozmezí od 3.3. do 13.3.2024)

Den Čas Druh intence
neděle
3.3.