Rok rodiny

Církev se dnes často orientuje na svobodné a staré lidi a rodiny jsou opomíjeny. Farnosti a diecéze neberou v úvahu reálné možnosti rodin, proto jsou jejich programy pro rodiny nezřídka nedostupné. Na tyto konkrétní problémy současné pastorace poukázala Gabriela Gambino, podsekretářka Úřadu pro laiky, rodiny a život. Chtěla tím vyzdvihnout, v čem spočívá pastorační obrácení v církvi, ke kterému mělo dojít po exhortaci Amoris laetitia a předcházejících Biskupských synodách o rodině, avšak stále k němu v plnosti nedošlo.

Gabriela Gambino: Brát ohled na skutečné možnosti rodin

recepci tohoto papežského dokumentu má sloužit Rok rodiny – Amoris laetitia, jak zní oficiální název iniciativy, která začíná zítřejším svátkem sv. Josefa. Během jeho prezentace ve Vatikánském tiskovém středisku Gabriela Gambino konstatovala, že na téma Amoris laetitia vyšlo mnoho knížek a proběhly věroučné debaty. Týkaly se však vždy výlučně jedné části dokumentu. Duchovním a pastoračním otázkám, které rodiny skutečně zajímají, se přikládalo příliš málo pozornosti, uvedla Gabriela Gambino, která je sama matkou pěti dětí.

„Tento rok je příležitostí, abychom dali podnět k rozvoji pastorace rodin, vypracovali jeho novou formu, stragegii a také nové cíle v pastoračních programech. Nikoli „pastorace selhání”, jak říká Svatý otec v Amoris laetitia, ale pastorace, která by dokázala aktivovat krásu svátosti manželství a křesťanských rodin, tak, aby se tato krása stala čitelná pro děti a mladé, aby pro ně byl dar manželství přitažlivý; pastorace manželského svazku, jak ji nazývá papež František. Je to nesmírná výzva pro naši dobu, v níž je tolik křehkosti. Nic dnes není samozřejmé. Vnímáme velkou touhu po rodině, ale zároveň také mnoho obav před volbou manželství.”

Gabriela Gambino zdůraznila, že všichni, kdo jsou dnes angažováni v pastoraci, by měli být otevřenější pro rodiny, brát vážně jejich omezené možnosti. Více prorodinně zaměřená by měla být také katecheze, zejména po prvním svatém přijímání a biřmování, aby připravolala děti a mládež na manželství. Zdůraznila, že mladí lidé se neodklánějí od církve proto, že by je nezajímala, nýbrž proto, že se jim nic nenabízí.

Podsekretářka Úřadu pro laiky, rodiny a život připomněla, že toto vatikánské dikasterium bude během roku zveřejňovat různé materiály, včetně filmů, na nichž participuje papež a rodiny. Přesto je zřejmé, že nejdůležitější věci musejí nastat na lokální úrovni, v diecézích, církevních hnutích a společenstvích.

Kardinál Farrell: Živé svědectví rodin

O podpoře rodin v církvi hovořil také prefekt zmíněného úřadu, kardinál Kevin Farrell. Připomněl, že rodiny byly bolestně zasaženy pandemií. Také on vnímá, že stále nedochází ke změně mentality postulované papežem Františkem, v níž by rodiny nebyly chápány jako předmět pastorace, nýbrž jako její živý subjekt.

„Rodiny mají nesmírný potenciál a jsou darem pro celou společnost a církev. Proto je třeba uznat jejich roli a zaangažovat je jako subjekt řádné pastorace ve farnosti a diecézi. Důležitým aspektem této role je živé svědectví. Nezřídka vynikají svou každodenně prožívanou vírou, jsou živým katechismem. Mnoho je rodin, které příkladným způsobem prožívají svoji víru a povolání. Velmi povzbudivé také je, když vidíme, jak se nepoddávají těžkostem, ale berou je na sebe s hlubokou radostí, která je srdcem svátosti manželství a oživuje celé bytí manželů a dalších členů rodiny. Jejich život je poselstvím naděje pro celý svět a především pro mladé. Jak totiž vysvítá z mnoha průzkumů provedených na celém světě, touha po založení vlastní rodiny stále zůstává jedním z největších tužeb mladých lidí.”

Na tiskové konferenci padl také dotaz na nedávný dokument Kongregace pro nauku víry, zakazující udílet požehnání jednopohlavním párům. Kardinál Farrell zdůraznil, že nikdo není vyloučen z pastorace, avšak když církev nebo papež František mluví v Amoris laetitia o manželství, má na mysli svátostné svazky a nikoli jiné. V církvi jsou ovšem také organizace a pastorační iniciativy, které doprovázejí lidi žijící v jednopohlavních svazcích nebo rozvedené žijící v nových svazcích. „Církev je pastoračně doprovází v naději, že jednoho dne budou žít v plnosti podle učení církve,” dodal prefekt Úřadu pro laiky, rodinu a život.

Zdroj: www.vaticannews.va

Odkaz zde: www.rodiny.cz

Modlitba za rodiny

Bože, od něhož pochází každé otcovství na nebi i na zemi,
Otče, který jsi Láska a život, učiň, aby se každá lidská rodina na zemi stala
skrze tvého Syna Ježíše Krista zrozeného z ženy a skrze Ducha Svatého
pramenem Boží lásky, skutečným chrámem života a lásky pro generace, které se neustále obnovují.

Učiň, aby tvá milost vedla myšlenky i skutky manželů k dobru jejich rodin i všech rodin na celém světě.
Učiň, aby mladé generace nalezly v rodině silnou podporu pro své lidství a růst v pravdě a lásce.
Učiň, aby láska, posílená milostí svátosti manželství, byla silnější než každá slabost a každá krize,
kterými někdy naše rodiny procházejí.

A konečně, na přímluvu Svaté rodiny z Nazareta, dej, aby církev
v rodině a prostřednictvím rodiny mohla plodně naplnit své poslání
uprostřed všech národů země. Skrze Krista, našeho Pána, který je Cesta, Pravda a Život na věky věků.Amen.

uživatelský obsah - vždy jako první článek!!!